ZJAZD RODZIN WOLDENBERSKICH 2016
5.10.2016
ZJAZD RODZIN WOLDENBERSKICH 2016
10 i 11 września 2016 roku były dniami ważnymi dla Rodziny Woldenberskiej!
10 września braliśmy udział w dobiegniewskich uroczystościach 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w IV zjeździe Rodzin Woldenberskich oraz zorganizowaliśmy Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Woldenberczyków. Po Zgromadzeniu odbyło się podsumowujące spotkanie Zarządu.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Króla, po której uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych Zespołu Szkół w Dobiegniewie zaprezentowali profesjonalnie przygotowaną inscenizację patriotyczną pt.: „Pamięć nie dała się zgładzić”, poświęconą martyrologii narodowej w latach okupacji. Oficjalna część uroczystości miała miejsce na placu im. pchor. Tadeusza Starca. Otworzył ją burmistrz Dobiegniewa – Leszek Waloch. Po nim wystąpił prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków – Wiesław Dembek. Jego wypowiedź zamieszczamy poniżej. Zastępca Burmistrza Dobiegniewa – Sylwia Łaźniewska odczytała listy od Wojewody Lubuskiego oraz Marszałka i Wicemarszałka Województwa Lubuskiego. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Czynu Żołnierskiego oraz Pomnikiem ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na terenie byłego Oflagu IIC Woldenberg, gdzie mieści się Muzeum Woldenberczyków. Spotkanie tam rozpoczęło się ogniskiem, w trakcie którego wystąpili laureaci Konkursu Poezji Obozowej Oflagu IIC oraz zespół Koła Emerytów i Rencistów w Dobiegniewie „Pogodni”.
Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Woldenberczyków poprowadził wiceprezes Stowarzyszenia – Andrzej Pazda. Prezes – Wiesław Dembek złożył sprawozdanie z dwuletniej działalności Stowarzyszenia. Przedstawiona została także jego sytuacja finansowa oraz członkowska. W głosowaniu zatwierdzono nadanie członkostwa honorowego Pani Jadwidze Boguckiej, żonie ostatniego żyjącego Jeńca Oflagu II C Woldenberg – Józefa Boguckiego. Przedstawiono założenia przyszłej zmiany Statutu, polegającej na rezygnacji z obligatoryjnych posiedzeń Zarządu co najmniej dwa razy w roku. Wymóg ten nie jest obecnie niezbędny, ponieważ członkowie Zarządu kontaktują się praktycznie niemal codziennie – głównie na drodze e-mailowej, a spotkania osobiste i tak częste mogą być trudne w realizacji wobec zlokalizowania członków Zarządu na terenie całego kraju, a ponadto mogą generować niepotrzebne koszty. Przedyskutowano plan pracy na najbliższą przyszłość. Wręczono legitymacje członkowskie nowoprzyjętym członkom Stowarzyszenia. Na zakończenie Zgromadzenia wszystkim zainteresowanym uczestnikom spotkania przekazano wydany staraniem i kosztem Stowarzyszenia reprint książki Mariana Brandysa „Wyprawa do Oflagu”, będącej refleksją autora, także Jeńca Obozu, z pobytu w obozie, po dziesięciu latach od wyzwolenia.
Po Walnym Zgromadzeniu odbyło się posiedzenie Zarządu, w trakcie którego podjęto decyzje o przyjęcie w poczet Stowarzyszenia sześciorga nowych członków.
Następnego dnia członkowie Zarządu Stowarzyszenia odwiedzili mogiłę poległych Woldenberczyków w Dziedzicach, a następnie wzięli udział w uroczystości odsłonięcia nowego pomnika nagrobnego Kapitana Władysława Sierko, który zmarł w trakcie ewakuacji oflagu 30 stycznia 1945 roku we wsi Kosin i został zidentyfikowany w ubiegłym roku dzięki inicjatywie miejscowych działaczy. Podniosłą uroczystość zapoczątkowała msza pogrzebowa, na którą śp. Kapitan Sierko czekał ponad 70 długich lat. Na grobie zasłużonego żołnierza, uczestnika wojen obronnych 1920 i 1939 roku, zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina Kapitana Sierko, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz władz samorządowych, Wojska Polskiego, fundacji i stowarzyszeń patriotycznych, Archiwum Państwowego, jak również weterani wojenni, nauczyciele,
i dziennikarze.
Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, członkowie Rodzin Woldenberskich spotkali się z bardzo serdecznym przyjęciem władz miasta i gminy Dobiegniew, za co tą drogą przekazujemy serdeczne podziękowania.
Zarząd Stowarzyszenia Woldenberczyków
Dobiegniew, 15 września 2016.