O nas
Tło historyczne Stowarzyszenia zostało ukształtowane przez aktywność byłych jeńców obozu, kiedy to po przełomie październikowym 1956 środowisko warszawskie w liczbie 400 osób zwołało w roku 1958 pierwszy zjazd Woldenberczyków. Postanowiono wówczas powołać Kluby Woldenberczyków, które – wg ówczesnych możliwości prawnych – działały przy zarządach okręgowych ZBOWID. Zdecydowano, że zjazdy Woldenberczyków odbywać się będą co 3-4 lata w Dobiegniewie. Do roku 2000 działalność środowiska koordynowała Krajowa Komisja Woldenberczyków – Bohaterów Września 1939, kierowana przez Wacława Kotańskiego – byłego jeńca obozu.
Na XV zjeździe w 1998 roku podjęto decyzję o powołaniu do życia Stowarzyszenia Woldenberczyków, które Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zarejestrował w dniu 15 listopada 2001 roku. Pierwszym jego prezesem została Maria Kowalska Chilomer, wdowa po jeńcu obozu – Władysławie Chilomerze, zmarła w 2011 r. Do roku 2014 Stowarzyszenie pozostawało bez prezesa, z bardzo uszczuplonym przez czas zarządem. We wrześniu 2014 r. zwołano Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, które powołało obecny zarząd, złożony z potomków jeńców oraz osób zawodowo związanych z podtrzymywaniem pamięci Oflagu II C.
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
STOWARZYSZENIA WOLDENBERCZYKÓW
za okres od 3 września 2014 do 31 grudnia 2014
W dniu 3 września 2014 Zarząd Stowarzyszenia zwołał w Dobiegniewie Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Woldenberczyków, będące – zgodnie ze statutem – jego najwyższym organem. Wybrano Zarząd oraz Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia na nową kadencję 2014-2017 w poniżej przedstawionym składzie.
Zarząd:
Wiesław Dembek – prezes
Andrzej Pazda – wiceprezes
Leszek Waloch – wiceprezes (Burmistrz Dobiegniewa)
Irena Zmaczyńska – sekretarz (Dyr. Muzeum Woldenberczyków)
Andrzej Grzybowski – członek
Przemysław Słowiński – członek
Dariusz Stawicki – członek
Komisja Rewizyjna:
Eugeniusz Sztelle – przewodniczący
Bożena Kurkowiak – wiceprzewodnicząca
Kazimierz Andrzej Błaszczyk – członek
Lech Rytwiński – członek
W okresie sprawozdawczym nie dokonywano operacji na koncie bankowym Stowarzyszenia. Wszystkie działania wymagające bezpośrednich nakładów sfinansowano ze środków prywatnych. Najważniejsze działania Zarządu po jego uformowaniu zestawiono poniżej.
- Opracowano wystąpienie do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację Zarządu w zmienionym składzie. Rejestrację tę uzyskano dnia 28.10.2014, nr KRS: 0000059678
- Podjęto kroki w celu zapewnienia dostępu do konta bankowego Stowarzyszenia trzem przedstawicielom Zarządu – prezesowi (W. Dembek), wiceprezesowi (A. Pazda) i sekretarz (I. Zmaczyńska), z zachowaniem postanowień par. 20 ust. 5 Statutu.
- Opracowano w formacie komputerowym Word uporządkowaną listę członków Stowarzyszenia oraz osób współpracujących wraz z ich danymi personalnymi.
- Opracowano i rozesłano drogą pocztową do członków Stowarzyszenia następujące dokumenty:
- kwestionariusz aktualizacyjny członka Stowarzyszenia Woldenberczyków, mający na celu wyjaśnienie aktualnej liczby członków;
- informację o nowym składzie władz Stowarzyszenia z podaniem informacji personalnych o członkach Zarządu;
- protokół z Walnego Zgromadzenia;
- uchwałę programową Walnego Zgromadzenia;
- statut Stowarzyszenia w edycji Worda.
- Sporządzono zweryfikowaną listę członków Stowarzyszenia. Zweryfikowana w ten sposób lista wykazuje liczbę 59 Członków zwyczajnych. Lista członków dostępna jest do wglądu w siedzibie Stowarzyszenia, tj. w siedzibie Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. Zapewne liczba Członków jest nieco większa biorąc pod uwagę fakt, że być może nie wszyscy przysłali kwestionariusze aktualizacyjne, a pomimo tego są zainteresowani dalszym członkostwem w Stowarzyszeniu.
- Przyjęto do Stowarzyszenia czworo nowych członków.
- Założono stronę internetową Stowarzyszenia Woldenberczyków woldenberczycy.pl
- Opracowano i wydano nakładem własnym Andrzeja Pazdy książkę na prawach rękopisu pt.: „Oflag II C Woldenberg wczoraj i dziś” przedstawiającą historię Oflagu IIC, działalność Stowarzyszenia oraz Muzeum Woldenberczyków, jak również listę jeńców obozu.
- Nagrano z udziałem prezesa Wiesława Dembka audycję radiową na falach Radia TOK FM poświęconą Oflagowi II C Woldenberg. Audycja została wyemitowana w 1. dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia 2014 r.
- Opracowano projekt i zamówiono pieczątki: nagłówkową oraz imienne – prezesa, wiceprezesa i sekretarz Stowarzyszenia.
- Opracowano projekt papieru firmowego Stowarzyszenia i wydrukowano jego 300 egzemplarzy.
- Opracowano projekt wizytówki członka Zarządu Stowarzyszenia i wydrukowano je ze środków prywatnych dla potrzeb prezesa, wiceprezesa i sekretarz.
- Wystosowano poparcie dla starań Burmistrza Miasta i Gminy Dobiegniew o uzyskanie wsparcia dla Muzeum Woldenberczyków, skierowane do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzaty Omilanowskiej.
- Zapewniono udział przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia na otwarciu wystawy pt. „Igrzyska za drutami” poświęconej Oflagowi IIC Woldenberg w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
- Zapewniono eskortę honorową i udział przedstawiciela Zarządu Stowarzyszenia w ceremonii pogrzebowej jeńca obozu – śp. Arkadego Brzezickiego.
- Utrzymywano bieżącą korespondencję e-mailową z członkami. Wraz z Muzeum Woldenberczyków współpracowano przy przejmowaniu materiałów źródłowych, dostarczanych przede wszystkim przez nowych członków Stowarzyszenia.
Sprawozdanie przyjęto w trybie obiegu elektronicznego oraz przedłożono pod ocenę Komisji Rewizyjnej
Za Zarząd
Prof. Wiesław Dembek
Prezes
Warszawa 15 kwietnia 2015.