Pieszy rajd szlakiem ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg

                                                                                                                                                                                                                                                       30.12.2014

Zbliża się 70 rocznica ewakuacji oflagu. Przyjąłem sobie za cel rozpowszechniać wśród młodzieży zrzeszonej w ZHP, w ramach wychowania patriotycznego, tradycje woldenberskie. Z tego też powodu organizujemy wraz z Komendą  Hufca ZHP  Strzelce Krajeńske III pieszy rajd szlakiem ewakuacji Oflagu II C Woldenberg.

Trasa jak co roku przebiega według opisu zawartego w książce „Kriegsgefangener nr 159 wraca do domu”- ewakuacja Obozu Wschód. W tym roku jeszcze bardziej będzie zbliżona do oryginału ponieważ przebiegnie po nowo odbudowanym tzw. spalonym moście, na przesmyku jeziora Osiek na drodze do wsi Chomętowo. Trasę 60 km pokonamy w ciągu 3  dni.

Ruszamy tak jak Państwa Ojcowie 70 lat temu,  spod bramy obozu 29 stycznia 2015r., ok godz.5 rano. Zakończenie w Dziedzicach 31.01.2015. Termin uzgodniony jest z panią Grażyną Leszkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Dziedzic, która co roku pamiętając o tamtych dniach, organizuje spotkanie na zakończenie rajdu. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Św. w tamtejszym kościele i apelem pod pomnikiem poległych woldenberczyków, tradycyjnie wystawiamy pod pomnikiem wartę honorową.

Co roku wspiera nasze działanie sporo osób. Burmistrz Dobiegniewa i Barlinka, nasza Irenka Zmaczyńska z Muzeum, sołtysi wsi, które mijamy po drodze, dyrektorzy szkół udzielający nam noclegu. Co prawda ustalenia miałem z poprzednim Burmistrzem Barlinka, z nowym nie zdążyłem jeszcze nawiązać kontaktu, ale mam nadzieję zrobić to w najbliższym czasie.  Brak wolnego czasu, wszystkie działania trzeba pogodzić z pracą zawodową i życiem rodzinnym (dzięki Bogu żona i syn  to też harcerze i idziemy razem). Co roku staram się wprowadzać jakiś nowy element. Za pierwszym razem były to mundury historyczne żołnierzy września, w które ubrani byli harcerzy przed wejściem do Dziedzic. W zeszłym roku czytanie relacji z przebiegu marszu ewakuacyjnego, żeby poczuli atmosferę tamtych dni. W tym roku, żeby upamiętnić działającą na terenie oflagu tajną radiostację, uruchomiliśmy na czas rajdu ruchomy punkt łączności radiowej. Wystąpiliśmy do Urzędu Kontroli Elektronicznej o nadanie częstotliwości i i wykonaliśmy specjalną kartę QSL , którą otrzyma każdy, który nawiąże z nami łączność. Wspiera nas w tym działaniu przyjaciel harcerzy i lokalny krótkofalowiec pan Leszek Marczak. – może wśród woldenberczyków są też krótkofalowcy?

Mam nadzieję, że wszystko się powiedzie.

 

Życzymy  w nadchodzącym nowym roku wszelkiej pomyślności i ciepła oraz doświadczenia wyłącznie dobroci i zwykłej, ludzkiej życzliwości

Z harcerskim Czuwaj

pwd. Waldemar Grzankowski