Podziękowania i gratulacje dla uczestników XIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Oflagu II C Woldenberg

08.03.2015

Drodzy uczestnicy i organizatorzy XIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Oflagu
II C Woldenberg.

 

W imieniu członków i zarządu Stowarzyszenia Woldenberczyków serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i gratuluję jego laureatom.

Drodzy Uczniowie.

Zapewne o sensie i potrzebie konkursu wiele mówili Wam Wasi nauczyciele. Zastanawiałem się więc, co jeszcze można dodać ważnego. I zdałem sobie sprawę, że jeńcy Oflagu byli w większości dokładnie w wieku Waszych ojców. Wyobraźcie więc sobie przez chwilę ojców Waszych, przez sześć lat więzionych i głodzonych, śpiących na zawszonych, piętrowych pryczach. O czym myśleliby podczas bezsennych nocy w zamkniętych na głucho barakach, na materacach wypełnionych wilgotnymi ścinkami papieru? O was! Przede wszystkim o Was. I o Waszych Matkach.

Znaczna część członków Stowarzyszenia – podobnie jak ja – to dzieci tamtych oficerów. To o nas myśleli Oni w ciemne noce, chłostane błyskiem reflektorów. I o nas pisali:

Cichy wieczór, księżyc złoty lśni…

Gdzież teraz Ty?

Rdzewieją druty kolczaste, myśl stęskniona leci

Do Ciebie i dzieci.

Tak naprawdę to było pokolenie Waszych dziadków i pradziadków. Jesteście więc w wieku naszych wnuków. My nie staniemy już do konkursów recytatorskich, nie rozegramy meczu o puchar Ryszarda Koncewicza. Nasi Ojcowie byli tu zwiezieni z całej Rzeczypospolitej i podobnie my jesteśmy rozproszeni po całej Polsce. To Wy, z racji zamieszkiwania Ziemi Dobiegniewskiej, staliście się spadkobiercami pamięci Oflagu II C Woldenberg. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni i jesteśmy z Was bardzo dumni!

 

Wiesław Dembek

syn Jeńca

prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Opublikowano Marzec 9, 2015 przez woldenbergw kategorii aktualności

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>