2 thoughts on “77 rocznica Akcji „Bollwerk”

 1. Maciej Korobacz

  Myślę, że warto w tym miejscu wspomnieć także o dwóch robotnikach, którzy brali czynny udział w Akcji Bollwerk: Henryku Golimowskim i Henryk Zielazku. Ci młodzi bohaterowie wykonali przełączenie instalacji elektrycznej w jednym z magazynów i podłączyli do niej przygotowany piecyk elektryczny, który następnie spowodował zapłon zgromadzonych przy nim materiałów łatwopalnych.

  http://www.poznan.pl/mim/main/-,p,24481,24495,24499.html

  Henryk Zielazek (1919-2014) przez całe życie był związany ze sportem. Był reprezentantem Polski w drużynie narodowej hokeja na trawie. Po zakończeniu kariery zawodniczej wychował kilka pokoleń zawodników tej dyscypliny, w tym reprezentantów Polski.

  http://historiamowiona.poznan.pl/zbiory/henryk-zielazek/

  http://www.poznan.pl/mim/studia/henryk-zielazek,doc,1017,41054/henryk-zielazek,86097.html

  Z poważaniem,
  Maciej Korobacz

 2. Andrzej Pazda

  Miałem okazję osobiście poznać Pana Henryka, bardzo zacny człowiek. Współpracowaliśmy i było to dla mnie zaszczytem, choć wtedy nie znałem jego przeszłości. Cóż, to charakterystyczne dla takich ludzi, nieraz bardzo szkoda.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>